Kolagen naturalny a starzenie się skóry

Kolagen jest najważniejszym białkiem występującym w organizmie człowieka. Niestety, nie jest nam dany raz na zawsze, bo wraz z wiekiem jego produkcja maleje, co można zauważyć w postaci procesu starzenia się skóry.

Przez ogromny zalew reklam i obietnic, które spływają na nas z radia, telewizji i internetu, jesteśmy coraz bardziej nieufni i dużo trudniej przekonać nas o spektakularnych efektach działania nowych kosmetyków. Tym bardziej ciężko będzie uwierzyć nam w to, że rybi kolagen, do tego wynaleziony w Polsce potrafi skutecznie spowolnić, ale również zatrzymać na pewien czas proces powstawania w skórze nowych zmarszczek. Początkowo pozyskiwano go ze skór bydlęcych, jednak w tej postaci nie był biologicznie aktywny. Ponieważ zachowanie przez kolagen trzeciorzędowy konformacji trójspiralnej poza organizmem uważano za trwale niemożliwe – rybi kolagen przez długi czas nie był doceniany w przemyśle kosmetycznym.

„Na przełomie 1985 i 1986 roku chemicy Pracowni Badań Spółdzielczości Rybackich w Gdyni: M.Skrodzki, A.Michniewicz i H.Kujawa dokonali niezwykłego wynalazku. Wyizolowali bezpośrednio ze skóry rybiej niezwiązane molekuły trzeciorzędowego kolagenu, które w trakcie procesu przeprowadzanego z pomocą kwasów organicznych wiązały cząsteczki wody, czyli hydratowały, co pozwalało niskorzędowemu kolagenowi zachować po raz pierwszy w dziejach stabilną konformację potrójnej helisy poza żywym organizmem w dowolnej praktycznie masie proteinowej. Jak pokazała przyszłość – tak uzyskany hydrat wystarczyło odpowiednio przefiltrować, aby stanowił on np. naturalny kosmetyk o wysokich walorach nawilżających i przeciwzmarszczkowych, doskonałą maść leczącą: oparzenia, odparzenia, odleżyny, drobne rany i otarcia, dermatozy, atopowe i uczuleniowe zmiany skórne i wiele innych schorzeń” (Siergiej A. Batieczko, ”Kolagen – nowa strategia zachowania zdrowia i przedłużenia młodości”)

To w Polsce dopracowano metodę izolacji kolagenu ze skór rybich, w której przechodzi on do formy hydratu, nie tracąc struktury potrójnej helisy. Dzięki temu jest biologicznie aktywny – to białko żywe, tak samo, jak w dniu połowu ryby.

Kolagen skutecznie wygładza, nawilża, uelastycznia oraz regeneruje skórę. Ma działanie przeciwzmarszczkowe i redukuje przebarwienia. Będzie dobrym sprzymierzeńcem w walce z bliznami, rozstępami, trądzikiem, łuszczycą, łupieżem, żylakami, a także łysieniem. Kolagen z powodzeniem wykorzystuje się również w medycynie w postaci szwów chirurgicznych, opatrunków czy protez naczyniowych, co więcej znacznie przyśpiesza gojenie się ran oraz poparzeń.

Zdania jak zawsze są podzielone jedni zachwalają działanie kolagenu twierdząc, że dzięki niemu znacznie poprawiła się kondycja ich skóry inni narzekają, że jego zakup to pieniądze wyrzucone w błoto. Jedno jest pewne kolagen jest jednym z podstawowych elementów budujących skórę, ścięgna, kości, stawy i rogówkę oka, dlatego warto go uzupełniać, choćby w postaci suplementów diety.

Brak możliwości komentowania.