Przebarwienia – jak z nimi walczyć?

Przebarwienia nie są problemem, który dotyka głównie nastolatków, bo boryka się z nim również wiele osób dorosłych, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Jest, to defekt kosmetyczny spowodowany nadprodukcją melaniny, nasza skóra może reagować w ten sposób na nadmierną ekspozycję na słońce, działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach, kosmetykach, mydłach, zmiany hormonalne oraz niektóre schorzenia.

Usuwanie przebarwień, to proces długotrwały, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przed zastosowaniem bardziej radykalnych rozwiązań warto wykorzystać domowe sposoby w postaci naturalnych maseczek, toników, czy kremów wybielających dostępnych w aptekach.

Naturalne toniki i maseczki

Przebarwienia skutecznie rozjaśni sok z cytryny, zawarta w nim witamina C oraz substancje aktywne mają, bowiem działanie wybielające, oczyszczające i wygładzające skórę, wystarczy nasączyć nim wacik kosmetyczny i przemyć twarz przed pójściem spać. Cytryna będzie także świetnym składnikiem naturalnych peelingów oraz maseczek – papka przyrządzona ze startych, świeżych ogórków oraz cytryny stosowana regularnie nie tylko rozjaśni, ale także dobrze oczyści cerę.

Kremy wybielające

Każdy krem wybielający powinien zawierać wysoki filtr ochronny UVA i UVB, który nie tylko będzie zapobiegał powstawaniu przebarwień, lecz także przedwczesnemu starzeniu się skóry i zmarszczkom. Aby kosmetyk walczący z przebarwieniami zadziałał, musi zawierać jedną z substancji o udowodnionej skuteczności oczywiście w odpowiednio wysokim stężeniu (http://www.poradnikzdrowie.pl).

  • hydrochinon (2 proc.), który blokuje produkcję melaniny
  • kwas azelainowy (15–20 proc.)
  • kwas kojowy
  • arbutyna
  • witamina C (przynajmniej 5 proc.)
  • tretinoina

Peelingi chemiczne

Do usuwania przebarwień najczęściej stosuje się kwasy owocowe z grupy alfa-hydroksylowej (AHA) oraz peelingi na bazie kwasu trójchlorowooctowego (TCA). Niestety, rezultatów nie będzie widać od razu, dla uzyskania dobrego efektu zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać. Działanie peelingu chemicznego powoduje pobudzenie wewnętrznych warstw skóry do przebudowy. Kwasy rozjaśniają przebarwienia, poprawiają koloryt skóry i nawilżają.

Laser

Światło lasera wybiórczo pochłaniane przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Laser radzi sobie z każdym typem przebarwień – usuwa zmiany pigmentacyjne głębokie, płytkie, rozległe, nawracające, dlatego uważany jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów na przebarwienia skóry. Najlepsze rezultaty można osiągnąć po serii 3-5 zabiegów. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo – mała inwazyjność oraz brak powikłań. Oprócz laserów można zastosować również tzw. zabiegi para laserowe, wykorzystujące energię świetlną IPL (Intensywne Pulsacyjne Światło).

Pamiętajmy, że sukces w walce z przebarwieniami w dużej mierze będzie zależeć od naszej systematyczności. Ponieważ źródła problemu mogą być różne, w niektórych przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

Brak możliwości komentowania.