Wspomaganie rehabilitacji fizjoterapią

Posted by

Fizjoterapia jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji, czy leczenia mającego na celu powrót pacjenta do dobrej formy i zdrowia. Niestety często w wyniku doznanych urazów, czy kontuzji, nie od razu możemy wrócić do normalnego, sprawnego życia. Szczególnie dokuczliwe są urazy kończyn, stawów i kręgosłupa, które w znacznym stopniu utrudniają swobodne poruszanie się i wykonywanie najprostszych codziennych czynności. Możemy leżeć i czekać, aż wszystko sami się wygoi, zrośnie i odpocznie, ale jest to proces żmudny i często może nie przynieść zadowalających nas efektów. Dlatego też podczas rehabilitacji zaleca się stosowanie fizjoterapii, która ma znacznie przyspieszyć powrót dobrej formy.

Ale na czym tak naprawdę polega fizjoterapia?

Wiele osób kojarzy ją z prostymi ćwiczeniami, ale to nie do końca jest prawda. Rzeczywiście fizjoterapia bazuje na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, które mają pobudzić organizm do odpowiedniej pracy i odzyskać dawną sprawność, ruchomość. Jednak warto zaznaczyć, że istota fizjoterapii polega na zdolności ludzkiego organizmu do reagowania na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. I tak poprzez dotyk, ćwiczenia, oddziaływanie bodźców kinetycznych, mechanicznych, czy masażu, organizm ludzki jest zmotywowany do reakcji, czyli do działania.

Może się to objawiać w różnorodny sposób, na przykład poprzez wzmacnianie mięśni, stawów, poprawianie krążenie, zwiększanie ruchomości stawów, przywracanie odpowiedniej długości i elastyczności tkanek, czy uaktywnieniu czynności pewnych organów w ciele pacjenta. Stosuje się różne metody fizjoterapii, które dostosowane są do rodzaju i stopnia schorzenia. I tak możemy wyróżnić ćwiczenia, masaże, hydroterapię, oddziaływanie naturalnych czynników, działanie dobrego klimatu. Wszystko musi być idealnie dopasowane do potrzeb pacjenta, dlatego fizjoterapeutami mogą zostać tylko wykwalifikowane osoby, które posiadają szeroką wiedzę z zakresu medycyny i różnych form leczenia. Jedno nie ulega wątpliwości, fizjoterapia bardzo skutecznie pomaga wrócić pacjentom do dobrej formy i przyspiesza zasadniczo proces rehabilitacji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat szkoleń i kursów dla fizjoterapeutów, polecamy: kurs fizjoterapii warszawa.