W jaki sposób wykonuje się biżuterię afrykańską

Biżuteria etniczna odgrywała dużą rolę w życiu Afrykańczyków i była przez nich chętnie noszona- zdobiła brzuch, kostki, nadgarstki, uszy i wiele innych części ciała. Różne elementy biżuteryjne były wręczane członkom plemienia na specjalne okazje. W plemieniu Samburów biżuteria wskazywała np. na status matrymonialny, społeczny i majątkowy.

Bardzo mocno zakorzeniona w kulturze Afryki jest wiara w magiczną moc biżuterii – jak amulet mogła uchronić jej posiadacza przed różnego rodzaju nieszczęściami. Jedna z legend głosi, że bransoletka wykonana z włosia słonia chroni przed jakąkolwiek krzywdą i chorobami oraz zapewnia szczęście.

Biżuteria była też swego rodzaju walutą. Wymieniano ją na ubrania, żywność i inne produkty, których nie potrafiono wytworzyć. Produkcja i sprzedaż koralików często stanowiła i dotąd stanowi źródło dochodu mieszkańców Afryki.

Podstawą afrykańskiej biżuterii są naturalne materiały takie jak bursztyn, kości słoniowe i innych zwierząt, drewno, metal, muszle, kamienie, a nawet włosy. Szczególnie cenionym elementem w biżuterii afrykańskiej są koraliki, od wieków używane również jako waluta. Prawdopodobnie pochodzą z Libii i zaczęto wytwarzać je tam około 10 000 lat p.n.e. Koraliki wykonywano z muszli czy skorupy strusiego jaja.

Zobacz także: Rzeźby Afrykańskie

Biżuteria z koralików od początku swego istnienia była zakładana na specjalne okazje, ale też na co dzień. Kobiety z plemienia Pokot (Kenia, Uganda) znane są z noszenia koralikowych kołnierzy i szerokich naszyjników.

Różnorodność afrykańskiej biżuterii głównie z wielości plemion, które zamieszkują ten kraj- każde z nich ma swój ulubiony styl. Masajowie, jak i plemię Pokot uwielbiają kolorowe koraliki, Tuaregowie srebro, w którym chętnie też rzeźbią, a ludy Burkina Faso wielokolorowe żyłki.

Rzemieślnicy afrykańscy do dzisiaj tworzą unikalną etniczną biżuterię z koralików i innych naturalnych produktów. Sztuka afrykańska nie byłaby tym samym bez swojej unikalnej biżuterii. Jest ona doceniana i chętnie noszona również dziś, na wszystkich kontynentach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *