Sposób na zmęczone oczy

Posted by

Zmęczenie oczu dosięga każdego, przynajmniej czasami. Powody takiego stanu wzroku mogą być rozmaite: zbyt długie czytani lub przebywanie przed komputerem, przebywanie w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu, intensywne promienie słoneczne, nieprzespana noc.

Na szybko

Jeżeli potrzebna jest szybka i doraźna pomoc można zastosować zimną wodę. Trzeba nasączyć watę lub inny tego rodzaju materiał lodowatą wodą i nałożyć na zmęczone powieki, następnie trzymać aż do momentu, kiedy wata nie ogrzeje się na skutek oddziaływania naszego ciała. Czynność tą trzeba powtarzać kilkakrotnie. Efekt jest gwarantowany – ten prosty zabieg zaowocuje poprawą i uczuciem czystości i świeżości oczu. Zastosowanie tzw. „sztucznych łez” także bywa przydatne w przypadku, gdy potrzebujemy szybkiej pomocy. Oczy będą łzawić przez krótką chwilę, ale zostaną oczyszczone.

Perspektywicznie

Konkretne, a nie doraźne redukowanie zmęczenia oczu należy zacząć od wizyty u okulisty i przejścia kompleksowego badania okulistycznego. Dotyczy to także tych, którzy nigdy nie mieli problemów ze wzrokiem i są przekonani, że tak pozostanie już na zawsze. Ciało ludzie, a wraz z nim oko się zmienia. Wady wzroku w większości przypadków rozwijają się stopniowo, dlatego niewidzący zbyt dobrze mogą zupełnie nie mieć pojęcia, że można widzieć lepiej. Podczas czytania lub pracy przed komputerem należy, co jakiś czas spojrzeć przed siebie, pozwolić naszemu oku na zastosowanie jego zdolności akomodacji, ponieważ to jest jego odpoczynek. Kolejna kwestia to witaminy i inne składniki odżywcze. Nie może ich brakować. Cennym źródłem elementów redukujących zmęczenie oczu jest czarna jagoda (niezwykle popularna np. w japońskim skomputeryzowanym świecie). W sezonach, w trakcie których w Polsce jest problem z niektórymi owocami można przyjmować tabletki wyprodukowane na ich bazie.

Wreszcie – sport

Tak, naprawdę jest dobry na wszystko, a przynajmniej na bardzo wiele. Nawet krótki intensywny spacer dotleni organizm, a co za tym idzie poprawi kondycję oczu.