Ortopeda – czym się zajmuje i jakie leczy schorzenia?

Specjalista zajmujący się układem kostnym to lekarz ortopeda. Niektórzy lekarze specjalizują się dodatkowo w traumatologii, a dokładniej rzecz ujmując w chirurgii urazowej. Czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?

Ortopedia – czym się zajmuje?

Lekarz ortopeda przede wszystkim skupia się na wadach rozwojowych i nieprawidłowościach postawy. W przypadku chirurgów urazowych dodatkowo w zakres obowiązków wchodzi także operacyjne leczenie stawów, kości i więzadeł.

Ortopeda dziecięcy

Ze względu na specyfikę tego działu medycyny można wyróżnić także ortopedę dziecięcego, który najczęściej zajmuje się niemowlętami i noworodkami. Jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie wad rozwojowych w tym zniekształceń twarzoczaszki, wad budowy mózgoczaszki czy deformacji rąk i nóg.

Jaką pomoc można uzyskać u ortopedy?

Lekarz ortopeda zajmuje się przede wszystkim urazami, stanami pourazowymi i zmianami zwyrodnieniowymi. Niekiedy terapia kończy się jedynie na leczeniu ambulatoryjnym, a w innych wypadkach niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Pacjenci bardzo często zmagają się ze stanami pourazowymi, które następują jako powikłania po wcześniejszych urazach. W wielu przypadkach oprócz pomocy ortopedy niezbędne jest także przeprowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Kiedy należy udać się do ortopedy?

Najczęściej do lekarza zgłaszają się osoby, które doznały urazu. Takimi urazami są złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Jednak specjalistę należy odwiedzić także w innych przypadkach. Mianowicie dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, stawów czy mięśni powinny być natychmiast skonsultowane. Jeśli występują problemy z ruchomością stawów i kończyn, obrzęki czy trzeszczenia w stawach, to także nie wolno bagatelizować takich sygnałów.

Dobry specjalista pomoże przywrócić zdrowie

Zdrowie powinno być dla każdego najważniejsze. Nie wolno bagatelizować nawet drobnych sygnałów, jakie wysyła ciało. Dobry ortopeda szybko postawi diagnozę i dobierze odpowiednią metodę leczenia, aby przywrócić sprawność i ruchomość nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Więcej informacji na temat leczenia ortopedycznego można znaleźć na stronie https://openmedical.pl/Oferta/ortopeda/

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *