OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami

Posted by

OCM, czyli oil cleaning method, to metoda oczyszczania twarzy przy użyciu olejów naturalnych. To dobre rozwiązanie szczególnie dla zwolenników ekologicznego stylu życia – oleje dobrze oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, są niedrogie, co więcej nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej skóry, inaczej niż w przypadku używania żeli do mycia twarzy.

Podstawowym składnikiem w metodzie OCM jest olej rycynowy, znany głównie ze swoich właściwości przeczyszczających, w tym wypadku odpowiada on za oczyszczanie, działa antyseptycznie i zmiękcza naskórek.

Zasada jest taka

Im bardziej nasza skóra jest zanieczyszczona tym więcej oleju rycynowego powinno znaleźć się w skomponowanej mieszance. Drugim składnikiem jest olej bazowy, na przykład oliwka dla dzieci lub inny olej. Wypracowanie odpowiednich proporcji i składu będzie wymagało od nas sporo czasu, ale warto wypróbować różne kombinacje, aby wybrać tą, która będzie dla naszej skóry najlepsza.

W zależności od typu skóry przyrządzamy mieszankę w różnych proporcjach:

  • Skóra sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
  • Skóra normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
  • Skóra  tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego

W imię zasady tłuszcz rozpuszcza tłuszcz oleje zmywają z naszej twarzy zarówno zanieczyszczenia, jaki i makijaż – również ten wodoodporny. Pomagają w walce z zaskórnikami, niedoskonałościami oraz wyrównują koloryt skóry. Pamiętajmy, że źle dobrane proporcje mogą spowodować zapychanie porów. Ponieważ metoda OCM nie zmienia naturalnego pH skóry nie ma potrzeby używania dodatkowych kosmetyków.

OCM krok po kroku

Rozetrzyj olejek w dłoniach i nałóż na twarz Masuj skórę kolistymi ruchami Zmocz ręcznik w bardzo ciepłej wodzie i nałóż go na twarz – pod wpływem temperatury pory się  rozszerzą Poczekaj, aż ręcznik wystygnie Wypłucz ręcznik  Powtórz tą czynność około 2-3 razy Na koniec delikatnie zetrzyj  ręcznikiem nadmiar oleju z twarzy Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i wytrzyj skórę – zamkniesz w ten sposób pory

Jeżeli skóra po oczyszczaniu metodą OCM jest sucha, najprawdopodobniej w składzie mieszanki jest za dużo oleju rycynowego. Po pierwszym demakijażu twarzy olejami może wystąpić wysyp krostek – to, znak, że skóra się oczyszcza.