Miód w kosmetyce

Posted by

Dobroczynne właściwości miodu wykorzystuje się od tysięcy lat – Hipokrates i Avicenna traktowali go jak lekarstwo, a Kleopatra – jako eliksir młodości. Miód cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na swoje właściwości odżywcze – substancje aktywne biologicznie takie jak glikogen, poprawiają napięcie skóry i czynią ją gładszą. Miód niszczy i hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich (gronkowce, paciorkowce) i Gram-ujemnych, a także wielu wirusów i grzybów, wykazuje również działanie odkażające.

W kosmetyce wykorzystywany jest jako dodatek do maseczek, kremów, balsamów i emulsji. Przede wszystkim pomaga nawilżyć skórę, utrzymuje ją w odpowiedniej wilgotności, dlatego jest składnikiem kosmetyków nawet do bardzo delikatnej skóry, w tym kremów dla dzieci. To skuteczny środek w walce z upływającym czasem, wygładzi drobne zmarszczki i poprawi jędrność skóry. Miód ma dobroczynny wpływ zarówno dla urody, jak i dla organizmu, w walce z chorobami działa skuteczniej, niż antybiotyki. Miodowe mikstury, które z pewnością pozytywnie wpłyną na naszą urodę z powodzeniem możemy wykonać w domu.

  • Maseczka nawilżająca (1 łyżka miodu 1 łyżka pełnotłustego mleka 1 białko z małego jaja) – Łyżkę miodu łączymy z łyżką pełnotłustego mleka i białkiem z małego jajka. Maseczkę nakładamy na dobrze umytą twarz i szyję, pozostawiamy ją na około 30 min. Po upływie wyznaczonego czasu zmywamy ją letnią wodą, na końcu twarz opłukujemy chłodną.
  • Maseczka wygładzająca (1 łyżka miodu 1 obrane, starte jabłko) – Miód łączymy ze startym jabłkiem, papkę nakładamy na 15 minut na twarz, a następnie spłukujemy letnią wodą.
  • Maseczka do włosów (100 g miodu 2-3 łyżki oliwy z oliwek) – Miód łączymy z oliwą, tak przygotowaną miksturę nakładamy na włosy, zakładamy czepek i pozostawiamy na 30 minut. Następnie myjemy głowę szamponem i spłukujemy. Po tym zabiegu nasze włosy będą błyszczące i miękkie w dotyku.