Małżeństwo alkoholików – jak wpływa na dziecko?

Posted by

Alkoholizm nie jest wyłącznie chorobą jednego człowieka. W wyniku nałogu cierpi cała rodzina. Mimo wszystko partner jest w dość dobrej sytuacji. Ma za sobą udane lata spędzone w domu rodzinnym, gdzie każdy potwierdzał jego wartość. A dzieci? Jak wpływa na nie brak „normalnego” dzieciństwa?

DZIECKO DDA

Anonimowi Alkoholicy w ten sposób określają syndrom specyficznego współuzależnienia. Dzieci alkoholików we wręcz książkowy sposób przyjmują na siebie jedną z trzech ról, które określają ich osobowość.

OWIECZKA

To zazwyczaj najmłodsze dziecko. Słodkie, potulne, zdaje się żyć we własnym świecie. Z nikim nie prowadzi sporów, ceni sobie spokój, szczególnie pragnie rodzicielskich uścisków. Niestety, jego potrzeby często są zaniedbywane. Dlatego Owieczka z czasem może sama ulec nałogowi. Skoro opiekun poprawia humor alkoholem, może na nią też to zadziała…?

BUNTOWNIK

Średnie dziecko z całych sił manifestuje swoją odrębność. Nie godzi się na zło goszczące w rodzinnym domu. Z powodu braku innych opiekunów, nie widzi dla siebie perspektyw na zmianę losu. Dlatego z utęsknieniem wyczekuje pełnoletności. Zanim to się stanie, spróbuje wszystkich możliwych używek. Jeśli terapia alkoholowa nie zostanie rozpoczęta przez całą rodzinę, ten typ z pewnością sam podąży drogą rodzica.

BOHATER

Najstarsze z reguły przejmuje na siebie rolę opiekuna. Nie określam go jako „dziecko”, bo bohater ten słodki okres ma już dawno za sobą. Dziś najbardziej ceni sobie: uczciwość, solidność, odpowiedzialność. Z całych sił stara się utrzymywać wrażenie „normalnej” rodziny, choć po cichu marzy o wyrwaniu się z syndromu DDA. W kontaktach z bliskimi jest opiekuńczy, pomocny, pomaga w pracach domowych, natomiast w szkole odnosi sukcesy jako wzorowy uczeń.

Bycie dzieckiem alkoholików rzutuje na całe przyszłe życie. DDA nie zna swojej tożsamości, przez co często będzie się zastanawiał nad prawdziwym sobą. Jaki byłby, gdyby urodził się z zwyczajnej rodzinie? Czy lubiłby te same rzeczy, słuchał identycznych płyt? Sam sobie zda się jedynie podręcznikowym syndromem.

Sprawdź jak sobie z tym radzić, zaufaj ludziom którzy przez to przeszli i dla których temat DDA nie jest obcy: Terapie ” TU i TERAZ”.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + nineteen =