Krem na zimę – o czym pamiętać ?

Posted by

Wiele z nas – szczególnie jeśli rzadko przebywamy na zewnątrz, bo po mieście poruszamy się głównie samochodem – popełnia jeden z podstawowych błędów pielęgnacyjnych: używa tego samego kremu latem i zimą. To prawie tak samo poważny błąd jak stosowanie tych samych perfum przez cały rok, na dodatek rano i wieczorem. A przecież inny krem na noc i inny na dzień to dla większości z nas norma. Warto więc dobierać pielęgnację skóry także do pory roku.

Typ kremu

Zły dobór kremu na zimę najczęściej kończy się przesuszeniem cery, a potem – nadprodukcją sebum. Ale bywa tez początkiem przemrożenia – a to już prowadzi do naprawdę poważnych problemów. Przemrożona skóra staje się szorstka i zaczyna się w widoczny sposób łuszczyć. Nie wspominając już o zaczerwienieniach i zmianie koloru przy każdym spadku temperatury. Aby temu zapobiec należy odstawić w zimie kremy nawilżające o lekkiej konsystencji.

Oczywiście nie powinniśmy popadać w skrajność. Tłusty krem większości z nas raczej także nie będzie służyć – chyba, że planujemy wyprawę na biegun. A pod makijaż bywa po prostu zabójczy. Wystarczy krem odżywczy lub półtłusty o gęstej konsystencji. Dzięki temu zawarta w kosmetyku woda nie będzie zamarzać ani się schładzać.

Nie tylko na narty

Nie powinnyśmy zapominać o odpowiednim, zimowym kremie także wtedy, gdy spędzamy większość czasu w pomieszczeniu. Zimą nasza skóra wystawiona jest na działanie kaloryferów – samo nawilżanie to zdecydowanie za mało. Do tego dochodzi uboższa w witaminy zimowo – jesienna dieta oraz mniejsza ilość naturalnego światła. Wszystko to sprawia, że nasza skóra może przybrać nieprzyjemny szarawy odcień. Dlatego powinniśmy jej zapewnić także lipidy i witaminy. Czyli znowu krem odżywczy lub półtłusty.

Sładniki – hity i evergeeny

W tym sezonie do obowiązkowych składników zimowych kremów zalicza się popularne ostatnio masło karite i olejek arganowy. Ale dobry wpływ na naszą skórę maja też łagodzący pantenol czy wyciagi z owoców (szczególnie z mango lub awokado). Nie zapominajmy także o filtrze UV A/B – jeżeli chcemy długo zachować młody wygląd należy go stosować przez cały rok.