Kosmetyki ekologiczne – tylko z nazwy?

Posted by

Kosmetyki naturalne od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Mimo, że większość z nich kusi obietnicą dostarczenia naszej skórze tego co najlepsze i najzdrowsze w wyniku luźnych definicji oraz nie jednoznacznych przepisów trudno określić, które z nich naprawdę są ekologiczne a, które nie. Prawda jest taka, że wiele kosmetyków naturalnych nie ma nic wspólnego z naturą, nawet, jeżeli utwierdzają nas w tym przekonaniu ich nazwy. Przede wszystkim warto umieć rozróżnić dwie definicje – kosmetyki naturalne i organiczne.

Kosmetykami naturalnymi nazywa się preparaty, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego lub morskiego i nie były przetwarzane razem z syntetycznymi produktami chemicznymi. Nie mniej, jednak nie oznacza to, że są, to kosmetyki pozbawione syntetyków, czy konserwantów, bo mogą być one bazą tych produktów.

Z kolei w kosmetykach organicznych składniki pochodzą z upraw ekologicznych, czyli z farm spełniających ściśle określone kryteria – rośliny nie mogą być uprawiane przy użyciu pestycydów ani inżynierii genetycznej. Takie produkty są konserwowane wyłącznie składnikami naturalnymi, nie są testowane na zwierzętach, dodatkowo muszą posiadać ok. 90 – 95 % surowców z certyfikatem organiczności. Niewiele osób decyduje się na sprawdzenie, co kryje się pod nazwą specyfiku. Tymczasem, aby ustrzec się od kupowania kosmetyków ekologicznych tylko z nazwy trzeba, po prostu bardzo dokładnie czytać etykiety. Niestety, wielu producentów skutecznie utrudnia możliwość zapoznania się ze składem swoich kosmetyków, niektórzy celowo podają pełny skład tylko na kartonowych opakowaniach, które po zakupie produktu zazwyczaj wyrzucamy. Są też tacy, którzy uwzględniają w składzie kosmetyku tylko wybrane substancje czynne, zapominając o emulgatorach i konserwantach.

Teoretycznie w wyborze odpowiednich produktów powinny pomóc nam certyfikaty kosmetyków naturalnych. Przy czym niektóre firmy manipulują informacją o przyznanym im certyfikacie, a te, które stosują certyfikowane składniki bardzo często nie występują o taki dokument, ponieważ jest on, po prostu zbyt kosztowny.

Tak, więc jeżeli chcemy mieć pewność, że kosmetyki, które wybraliśmy na prawdę są ekologiczne przeanalizujmy ich skład dokładnie czytając etykiety.