Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Alkoholizm jest poważnym schorzeniem będącym prawdziwą zmorą obecnych czasów. Dosięga ludzi w różnym wieku i o różnej płci, bez względu na status społeczny. Na alkoholizm może cierpieć zarówno biedny jak i bogaty i w każdym z tych przypadków skutki będą tak samo tragiczne. Skuteczną metodą walki jest terapia. Ta z kolei łączy się z szeregiem skutków, które następują w efekcie odstawienia alkoholu. Jakie są objawy po zaprzestaniu picia?

Typowe objawy odstawienia alkoholu

Osoba uzależniona, która decyduje się zostać abstynentem, może spotkać się z groźnymi objawami ze strony organizmu. Syndrom odstawienia alkoholu łączy się najczęściej z takimi przypadłościami jak zawroty głowy, nudności czy niepokój. Wiele zależy od tego jak nasilą się objawy. W skrajnych przypadkach może dochodzić do drgawek zagrażających życiu oraz majaczenia alkoholowego.

Skutki odstawienia alkoholu będą tym gorsze, im dłuższy był ciąg i im większa przyjęta dawka alkoholu. Kiedy dana osoba piła przez kilka dni z rzędu ratując się „klinem” by uniknąć kaca, może doprowadzić się do bardzo poważnego stanu.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Do pierwszych poważnych skutków zaprzestania picia dochodzi najczęściej 24 godziny po zażyciu ostatniej dawki alkoholu. To właśnie w tej chwili dochodzi do obniżenia stężenia alkoholu we krwi co łączy się z ostrą reakcją organizmu. Rzadko dochodzi do powikłań w formie padaczki alkoholowej lub majaczenia, ale należy być świadom, że tak poważne objawy także mają miejsce.

Częściej pojawiającymi się objawami są takie rzeczy jak potliwość, przyspieszenie rytmu serca oraz podwyższenie ciśnienia. Bardzo często dochodzi do bólu elementów układu pokarmowego czy biegunki. Typowym efektem odstawienia alkoholu jest także przeszywający ból głowy.

Podsumowując, alkoholizm jest bardzo groźną chorobą, która rocznie zabija wiele osób w różnym wieku. To, że ktoś posiada dwadzieścia lat wcale nie znaczy, iż jest bezpieczny od alkoholizmu. Jest to śmiertelna trucizna, która posiada bardzo zły wpływ na cały organizm, dlatego trzeba obchodzić się z nią bardzo uważnie.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *