Jak dobrać podkład?

Posted by

Podkład pod makijaż to niezbędny element wyposażenia każdej kosmetyczki czy toaletki. Sprawia, że wyglądamy młodziej a na skórze nie widać przebarwień czy nierówności. Jeżeli chcemy wyglądać naprawdę dobrze powinnyśmy dobrać go nie tylko do odcienia skóry, ale także do wieku i pory roku.

Po pierwsze kolor

Producenci kosmetyków w reguły ułatwiają nam zadanie – na przykład polki mają z natury jasnoróżowy odcień skóry, więc na polski rynek produkuje się kosmetyki z takim właśnie pigmentem. Dla porównania – angielki są raczej blade – jeśli na wyspach sprzedawany jest podkład w odcieniu Ivory to możemy mieć pewność, że w Polsce pojawi się raczej Ivory Rose. Ale nawet najsprytniejsze manewry koncernów kosmetycznych nie pomogą nam w sytuacji, gdy same źle zdiagnozujemy odcień naszej skóry. Większość kobiet najczęściej wybiera za ciemny podkład . W efekcie wyglądamy starzej niż chciałybyśmy. Dobry podkład powinien zlewać się z odcieniem skóry. Najlepiej sprawdzać odcień nie na ręce (jak robi większość z nas), ale na szyi, która z reguły nie jest opalona.

Po drugie konsystencja

Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniej konsystencji – w jesienią i w zimie podkład powinien spełniać raczej funkcje ochronną. Dlatego wybierajmy gęstsze, kryjące kosmetyki. Dzięki temu nie tylko ukryjemy ewentualne zaczerwienienia ale także unikniemy nowych. W lecie podkład powinien być lekki – zbyt gęsty kosmetyk może po prostu się rozpuścić i zacząć spływać, wtedy na skórze pojawią się nieregularne plamy.

Wiek a makijaż

Bez względu na to, czy jest zima czy lato, powinnyśmy uważać, aby podkład stosować z umiarem. Zbyt gruba warstwa kosmetyku sprawi, że nasza twarz będzie wyglądać jak maska. W przypadku nastolatki jedynym minusem będzie dziwny, lalkowaty efekt. Dojrzałe kobiety ryzykują tym, że nieumiejętnie wykonany makijaż podkreśli zmarszczki.

Okazja a typ podkładu

Warto pamiętać też o tym, żeby dobrać podkład do okazji. Na tak zwane duże wyjścia dobrze sprawdzą się podkłady rozświetlające – pomogą ożywić także dzienny makijaż. Natomiast bardzo ostrożnie powinnyśmy używać podkładów scenicznych – te sprawdzą się tylko w świetle reflektorów, na co dzień, a nawet przy świecach efekt może być groteskowy.