Jak dbać o cerę?

Posted by

Nikt z nas nie potrafi oprzeć się działaniu upływającego czasu. Starzenie się, to naturalna kolej rzeczy z którą każdy z nas musi się pogodzić. Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia biologicznej aktywności komórek, w konsekwencji nasza skóra traci elastyczność.

Proces starzenia rozpoczyna się w momencie narodzin, ale pierwsze widoczne zmiany możemy zaobserwować po 25 roku życia. Wówczas dochodzi do obniżenia produkcji lipidów oraz wymiany komórek – nasza skóra staje się sucha i szorstka, jest również bardziej wrażliwa na światło ultrafioletowe. Największe zmiany zachodzą w obrębie skóry właściwej, w tej warstwie zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Spadek elastyczności sprawia, że skóra robi się bardziej podatna na uszkodzenia oraz pękanie naczynek. Oprócz tego obniża się przepływ krwi – do skóry nie dociera już tyle tlenu i substancji odżywczych co kiedyś, cera stopniowo traci blask. W tkance podskórnej dochodzi do znacznego ograniczenia ilości i wielkości komórek magazynujących lipidy, co prowadzi do utraty objętości skóry i powstawania głębokich zmarszczek.

Proces starzenia się skóry ma bardzo wiele przyczyn. Można podzielić je na starzenie mimiczne, czyli powstawanie zmarszczek wskutek skurczu mięśni twarzy, starzenie zewnątrzpochodne spowodowane czynnikami środowiskowymi takimi jak zanieczyszczone powietrze i fotostarzenie, które powoduje nadmierna ekspozycja na słońce. Można wyróżnić także starzenie wewnątrzpochodne związane bezpośrednio z wiekiem.

Profesjonalne kosmetyki do twarzy

Chociaż starzenie wewnątrzpochodne jest nieuniknione i nie ma skutecznego sposobu na to, aby mu przeciwdziałać, niektóre zmiany można skutecznie opóźnić. Podstawą zarówno w profilaktyce zmarszczek jak i w pielęgnacji skóry dojrzałej jest odpowiednie nawilżenie. Ponieważ głównym objawem upływającego czasu jest wysuszona skóry musimy pamiętać o regularnym stosowaniu kremów nawilżających, bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu od wewnątrz poprzez picie odpowiedniej ilości wody.

Do wartościowych substancji nawilżających, które powinny znaleźć się w naszym kremie zalicza się glicerynę o dobrych właściwościach higroskopijnych oraz mocznik zwiększający zdolność do wiązania wody. Aby wesprzeć produkcję kwasu hialuronowego będącego naturalnym składnikiem naszego organizmu powinniśmy szukać w kosmetykach substancji takich jak saponina z soi. W kremie przeciwzmarszczkowym na pewno nie powinno zabraknąć także antyoksydantów w postaci witaminy C, E, koenzymu Q10, wyciągu z żeń-szenia, kwasu ursolow, karotenoidy, flawonoidy oraz Ginkgo biloba oraz filtru przeciwsłonecznego nie mniejszego niż 15 SPF.

Zabiegi kosmetyczne na twarz

Skóra dojrzała wymaga wsparcia podczas regeneracji, dlatego wśród składników kosmetycznych warto zwrócić uwagę na retinol będący jedną z niewielu witamin, której działanie zostało udowodnione. Witamina A stosowana w odpowiednim stężeniu i formule wykazuje bardzo efektywne działanie, między innymi zapobiega powstawaniu zmarszczek i wspomaga produkcję kolagenu, jest także bardzo skuteczna w leczeniu trądziku i egzemy.

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji na kondycję skóry wpływa również nasz tryb życia, tak więc warto jeść zdrowo i być aktywnym fizycznie, dzięki temu mamy szansę zapanować nad tempem zmian jakie zachodzą w naszym organizmie.

Profesjonalne kosmetyki dostępne są na stronie http://farmonaprofessional.pl/