Dlaczego warto stosować kremy z filtrem?

Posted by

Każdy z nas pragnie cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej nie każdy podejmuje, jednak stosowne kroki, żeby osiągnąć ten cel. Wszyscy wiedzą, że nadmierna ekspozycja na słońce jest niezdrowa i znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, jednak większość z nas nadal stosuje filtry przeciwsłoneczne tylko wtedy, gdy wybiera się na plażę.

Dermatolodzy przekonują, że również w pochmurne dni jesteśmy narażeni na działanie promieniowania UV

UVB powoduje poparzenia, UVA przyśpiesza proces starzenia się skóry. Tak, więc nawet najlepszy krem nie pomoże w zapobieganiu i zwalczaniu zmarszczek, jeżeli nie zapewnimy naszej skórze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy, że opalić można się wszędzie – także w drodze do pracy albo na zakupach i zawsze – również jesienią i zimą.

Niestety, większość kremów do twarzy, które zawierają filtry określane są mianem kosmetyków na lato, co utwierdza nas w przekonaniu, że przed słońcem warto chronić swoją skórę przede wszystkim w sezonie. Tymczasem, aby zachować młody i zdrowy wygląd należy używać ich przez cały rok. Co więcej filtry przeciwsłoneczne powinny być obowiązkowym składnikiem kremów na dzień, ponieważ, to głównie promienie UV są odpowiedzialne za przedwczesne zmarszczki. Warto wiedzieć, że już krem z filtrem 15 SPF zapewni nam 92-procentową ochronę przed słońcem.

Co na to eksperci?

Badanie, przeprowadzone w Australii, opublikowane w „The Annals of Internal Medicine” w 2013 roku, pokazuje, że osoby, które używały kremu ochronnego codziennie miały wyraźnie gładszą i bardziej sprężystą skórę niż ci, którzy aplikowali go mniej regularnie. W eksperymencie wzięło udział 900 osób o jasnej karnacji, a całe przedsięwzięcie trwało aż cztery lata. Dermatolodzy komentujący eksperyment byli pod wrażeniem uzyskanych rezultatów.

– Stało się jasne, że częste i sumienne używanie kremu przeciwsłonecznego może wpływać na szybkość starzenia się skóry – powiedział dr David R. Bickers z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Oczywiście, nie powinniśmy za wszelką cenę unikać słońca, gdyż opalanie przynosi wiele dobrego, nie mniej, jednak warto korzystać z jego dobrodziejstw z umiarem.