Biżuteria afrykańska – nowa moda wśród koneserów dodatków etnicznych

Biżuteria etniczna od lat towarzyszy wielu stylizacjom. Niektóre motywy są dość popularne, inne, jak w przypadku biżuterii afrykańskiej, są poszukiwane ze względu na swój oryginalny charakter. Czym zatem charakteryzuje się biżuteria afrykańska i skąd się bierze w Europie?

Biżuteria afrykańska czyli jaka?

Gdyby ktoś chciał krótko opisać biżuterię etniczną pochodzącą z Czarnego Lądu, miałby drobny kłopot. Wiele rodzajów biżuterii, ale również i motywów, to biżuteria, jaką noszą wybrane plemiona. I tak kolorowe bransoletki Masajów wykonane z koralików mogą być równie poszukiwane, jak kolczyki z kości czy wisiorki, w których wykorzystano elementy drewniane. Taka biżuteria jest dostępna praktycznie dla każdego. Oczywiście biżuteria wykonana z kości słoniowej jest bardzo droga, jednak można ją zastąpić dużo tańszą biżuterią z kości, w której pojawiają się motywy zwierzęce czy charakterystyczna dla Afryki oszczędność koloru. Z drugiej strony biżuteria produkowana ręcznie przez Masajów zaskakuje swoją kolorystyką. W naszyjnikach i bransoletach wykonanych przez Masajów pojawiają się proste geometryczne wzory, których oryginalność podkreśli wykorzystanie kolorowych koralików.

Bransoleta etniczna - Sklep Afrykański
Bransoleta
Kolczyki z kości - Sklep Afrykański
Kolczyki z kości
Brelok afrykański
Brelok afrykański

Biżuteria etniczna w Polsce

Pojawia się jednak pytanie, kto sprowadza taką biżuterię do Polski i czy zawsze to robi legalnie. Za import biżuterii etnicznej odpowiadają zwykle osoby, które docierają do różnych plemion afrykańskich i skupują ich rękodzieło, w tym również biżuterię. Dzięki temu, że w procesie zakupu nie uczestniczą żadni pośrednicy, cena afrykańskich kolczyków czy wisiorków jest bardzo przystępna. Warto również podkreślić, że sklepy oferujące etniczną biżuterię z Afryki muszą także posiadać certyfikaty pochodzenia biżuterii, co oznacza, że w sklepach z artykułami etnicznymi nie są sprzedawane produkty, w których wykorzystano skóry, kości czy inne elementy gatunków chronionych.

Zobacz także: Maski Afrykańskie

Biżuteria afrykańska może być wykonywana z różnych materiałów, jednak jest noszona przez członków plemion po to, aby podkreślić swój status materialny, stan cywilny czy status w społeczności plemiennej.

Brak możliwości komentowania.