Baza pod makijaż

Posted by

Idealny makijaż nie może obejść się bez dobrej bazy pod podkład. Jest to kosmetyk, który ukrywa strukturę porów, koryguje niedoskonałości cery, przedłuża trwałość makijażu oraz wygładza zmarszczki. Jednym słowem sprawia, że wyglądamy lepiej.

Na ogół głównym składnikiem baz pod makijaż jest silikon, który w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji – przeciwnicy kosmetyku podkreślają, że zapycha pory i znacznie pogarsza stan skóry, natomiast jego zwolennicy zwracają uwagę na to, że działa jak błyskawiczny lifting.

Jakie bazy wybrać?

Bazy pod makijaż w zależności od formuły posiadają różną konsystencję, każda z nich jest dostosowana do określonego typu cery. Tak, więc dla osób o cerze tłustej i mieszanej odpowiednie będą bazy rozświetlające i matujące. Do wyboru będziemy mieli również bazy bezbarwne, które nawilżają, wchłaniają nadmiar sebum i matują oraz bazy kolorowe odpowiednie dla osób z cerą z przebarwieniami. Chociaż kosmetyk kusi perspektywą idealnego, długotrwałego makijażu z pewnością nie warto stosować go na co dzień.

Działanie silikonu

Warstwa silikonu nie przepuszcza wody, ani innych korzystnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania skóry, dlatego najlepiej używać go tylko na specjalne okazje. Producenci wychodząc na przeciw potrzebom osób, które obawiają się niekorzystnego działania silikonów proponują kosmetyki pozbawione tego składnika. Przy czym silikon zazwyczaj zastępowany jest woskiem lub wazeliną, które potrafią zapychać pory jeszcze bardziej.

Kosmetyki z silikonami nie będą odpowiednie dla osób z cerą mieszaną, trądzikową, problematyczną, gdyż mogą mieć działanie komedogenne, sprzyjające rozwojowi zaskórników, wyprysków oraz rozszerzaniu porów, w konsekwencji skóra może stać się bardzo sucha. Pamiętajmy, że stosowanie kosmetyków z silikonami jest bezpieczne, pod warunkiem, że używa się ich z umiarem.