Problem alkoholowy w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie

Posted by

Jak się okazuje, problem alkoholizmu w polskich rodzinach dotyczy coraz większego odsetka ludzi. Często zatajamy problem lub staramy się go nie dostrzegać, uważając, że codzienne drinkowanie nie jest jeszcze problemem. Jednak gdy pojawia się konieczność odstawienia kieliszka, wówczas zaczynają się schody i zdajemy sobie wówczas sprawę, że jednak to jest alkoholizm. Poznaj najważniejsze informacje o tej chorobie.

Przede wszystkim alkoholizm należy rozpatrywać jako ciężką chorobę, z której nigdy się nie wychodzi. Nawet wyleczony człowiek, który już nie sięga po kieliszek, nadal jest alkoholikiem i nie może nagle stwierdzić, że może sobie pozwolić na jednego drinka czy toast z przyjaciółmi. Takie zachowanie najczęściej powoduje, że powraca się niczym bumerang do dawnego nałogu. Czego jeszcze nie wiemy, bądź nie chcemy wiedzieć o tej chorobie?

Przede wszystkim najwięcej mitów krąży wokół samej definicji alkoholizmu. Wciąż panuje błędne przekonanie, że osoba zmagająca się z tymi problemami najczęściej mieszka na ulicy, wygląda źle i codziennie upija się do nieprzytomności. Takie postrzeganie sprawia, że często nie dostrzegamy problemu we własnym domu.

Leczenie alkoholika
Alkoholizm dotyka osoby w każdym wieku i niezależnie od statusu społecznego

Niestety, ale wygląda to zupełnie inaczej. Alkoholik może mieć rewelacyjnie płatną pracę, codziennie przychodzić do pracy w drogim garniturze, dobrze ostrzyżony, może to być nasza sąsiadka, która codziennie przygotowuje rodzinę do wyjścia z domu. Ale gdy są sami, sięgają po mocne trunki, nie od okazji, a kiedy mogą. Nawet gdy nie tracą świadomości, mają już problem. Mogą przestać? Tak też twierdzą. Czemu jednak jeszcze tego nie zrobili, tylko tak mówią?

Często też nie zauważamy, że ktoś bliski zmaga się z tym problemem. Codzienny drink, lampka wina czy jedno, dwa piwa są prostą drogą do ciężkiego alkoholizmu. Nawet, jak nie towarzyszą temu awantury, upijanie się, to jest to realny problem. Ten trunek negatywnie wpływa na cały organizm w nadmiarze, powodując starzenie się, utratę siły, dlatego zamiast przyglądać się biernie, trzeba działać i to jak najszybciej. Wtedy jest szansa, że szybko taka osoba powróci na właściwy tor.

Więcej informacji i kontakt do specjalistycznej kliniki leczenia uzależnień znajdziesz na stronie: Terapie „Tu i Teraz”.