Jak uniknąć bólu pleców?

Posted by

Siedzący tryb życia – kto z nas go nie prowadzi? Nawet jeśli po pracy i w weekendy oddajemy się aktywnościom fizycznym, siedzenie prawie bez ruchu przez osiem godzin dziennie nawet najlepszego sportowca przyprawi o ból pleców. Jak w takim razie dbać o siebie, by pod koniec dnia nie odczuwać bólu i sztywnienia mięśni?

Warto pamiętać przez cały dzień o prawidłowej postawie ciała – w dużej mierze od tego zależy, czy mięśnie zesztywnieją i zaczną boleć. Dlatego tak ważne jest, by podczas pracy nie garbić się, nie opierać całym ciężarem ciała na stole a starać się utrzymywać proste plecy. Wtedy mięśnie grzbietowe będą utrzymywać pion bez najmniejszego wysiłku.

Kolejnym problemem siedzącego trybu życia jest sztywnienie mięśni karku, dotykające zwłaszcza ludzi często pracujących przy komputerze. Trzymają głowę pochyloną w stronę klawiatury i ekranu laptopa, dlatego po kilku godzinach takiej pracy pojawia się ból. Najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana laptopa na komputer stacjonarny z dużym monitorem, aby patrząc na niego nie było konieczne schylanie głowy.

Bardzo ważną rzeczą są też częste przerwy w pracy – warto wstać z krzesła, pospacerować, porobić drobne ćwiczenia ruchowe, aby mięśnie nam się nie „zastały”. Chwila takiego relaksu dotleni nasz mózg, dzięki czemu wrócimy z przerwy w lepszym nastroju i będziemy pracować wydajniej.

Świetnym zakupem będzie duża piłka do ćwiczeń – bardzo pomoże na obolałe plecy. Wystarczy usiąść na niej i starać się łapać równowagę. Takie ćwiczenie pobudzi do pracy i wzmocni mięśnie głębokie i  w efekcie zwiększy uczucie komfortu.

Po bardzo stresującym dniu pracy warto wybrać się na tajski masaż – to świetna okazja by porządnie się zrelaksować.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fizjoterapii – przeczytaj ten wpis.